Son Dakika
21 Şubat 2020 Cuma

Bakan Tüfenkci, AK Parti İl Danışma Toplantısına Katıldı

04 Aralık 2015 Cuma, 16:19

Gümrük ve Ticaret Bakanı Av. Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya İl Danışma Toplantısı’na katıldı. “Artık hizmet zamanı” diyen Bakan Tüfenkci, ülkedeki gümrük maliyetlerinin düşürülmesi ile dünya piyasalarıyla rekabet edilebilir bir duruma gelineceğini söyledi.
64’üncü Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Av. Bülent Tüfenkci, bakanlık görevinden sonra ilk kez geldiği Malatya’da partisinin il danışma toplantısına katıldı. Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya katılan Bakan Tüfenkci’ye partililer yoğun sevgi gösterisinde bulunurken, AK Partili gençler sık sık ‘Malatya seninle gurur duyuyor’ sloganları attı.
“BU BAKANLIK MALATYA’YA VERİLMİŞ BİR BAKANLIK”
“Bizleri bugün sizlerle Bakan olarak buluşturan rabbime şükrediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Bakan Tüfenkci, “Bu bakanlık görevini şahsımızda bütün Malatyalılara verilmiş kabul ediyorum. Buradaki göstereceğimiz başarı ve performans bütün Malatya’nın performansı olacaktır” diye konuştu.
Artık hizmet zamanı olduğunu kaydeden Tüfenkci, kendilerine oy versin vermesin herkesin hizmetkarı olduklarını söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizler bu görevlerin bire imtihan olduğunu biliyoruz. Önemli olan kubbede hoş bir seda bırakmak. Önemli olan Türkiye’nin gelişimine, değişimine, dönüşümüne ve refahına katkı sağlamak. 64. Hükümeti tanımlarken reform hükümeti olduğunu ifade ederek yola çıktık, ilk günkü aşkla yola çıktık. İnşallah bu aşk ve heyecanla Türkiye’nin hem milli gelirini hem refahını hem de gelişmişlik düzeyini artıracağız. Ve bundan sadece Malatya’yı değil bütün Türkiye’yi büyüteceğiz.”
“BİZLER KABİLE DEVLETİ DEĞİLİZ”
Ülkenin kritik bir süreçten geçtiğini belirten Bakan Tüfenkci, bu süreçleri çok iyi yönetmek zorunda olduklarını dile getirdi. “Bizler kabile devleti değiliz” diyen Tüfenkci, “Bizler oturmuş, köklü, geçmişi olan bir devletiz ve kadim bir medeniyetin de mirasçılarıyız. Onun için bize umut bağlayan, bizden gerçekten umut olarak bahseden bir ümmet var, mazlumlar grubu var. Bunun için de biz Türkiye’yi dimdik ayakta tutmak zorundayız. Gece gündüz demeden 24 saat çalışacağız” şeklinde konuştu.
“7/24 ÇALIŞACAĞIZ”
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 7-24 esasına göre çalışan bir bakanlık olduğunu ifade eden Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Gerek kara hudut kapıları, gerek gümrük kapıları ile 24 saat esasında faaliyet gösteren bir bakanlık. Aynı zamanda iş ticaret bölümüyle hayatın her alanına dokunan, her alanda bulunan bir bakanlık. Perakende sektöründen tutun da küçük esnafından büyük ticaret erbabına kadar bütününü kucaklayan, onların önünü açacak bir bakanlık. İnşallah sizlerin dualarıyla da biz Türkiye’de iç ticaret hacmimizi yükselttiğimiz gibi aynı zamanda dış ticaret hacmimizi de yükseltip Türkiye’nin refahı, gelişmişlik noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bununla ilgili bakanlık olarak hem şeffaflaşacağız hem otomasyona geçeceğiz hem süratleneceğiz, aynı zamanda denetlenebilir verimli bir bakanlığı oluşturup yolumuza devam edeceğiz. Artık bu dönemden sonra ihracat yapan da ithalat yapan da Türkiye’deki gümrükleme maliyetlerinin düştüğünü görecek, dünya piyasaları ile rekabet edebilir konuma gelecek. Bunu da biz Allah’ın izniyle başarıp gayrisafi milli hasılamızı da artırmada bakanlık olarak üzerimize düşeni gerçekleştirmiş olacağız.”
“BAKANLAR KURULUNDA MALATYA KONUŞULDU”
Bakan Tüfenkci, ayrıca ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaşadığı bir diyaloğu da paylaşarak, “Bu dönen biraz şanslıyız. Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı, Darende doğumlu. Yine bir diğer bakanımız Mahir Ünal da yarı Malatyalı sayılır. Bir baktık Bakanlar Kurulunda Malatya konuşulur oldu. Sayın Başbakan da dedi ki ‘Malatya Karadenizlileri geçti mi’ diye sordu. Biz de bu dönem geçemedik, inşallah önümüzdeki dönem geçeceğiz dedik” İfadelerini kullandı.
Malatya’yı artık bir basamak üste taşımanın zamanı geldiğini belirten Tüfenkci, “Ben buna hazırım, bütün teşkilatlar da hazır, bürokrasi de hazır. Malatya’ya hizmet noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.
“BUGÜN ÇOK ÖZEL BİR GÜN”
Toplantıda söz alan AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı’da bugünün özel bir gün olduğunu ifade ederek, “11 seçimde aldığımız oyların en yükseğini 1 Kasım’da almanın sevincini yaşıyoruz. 1 Kasım seçimlerinden sonra büyük bir zafere imza atmış olduk. 13 yıllık AK Parti hükümetinde Malatya’ya bir bakan verilmemişti ve 19 yılık bir özlem de vardı. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza en kalbi duygularımla teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
“MALATYA İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS”
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da Malatya’nın her seçimde AK Parti’ye destek veren iller arasında ilk 5 de yer aldığını ifade ederek, “Bülent başkanımı Bakan olarak görevlendirilmesi Türkiye ve Malatya için bir şans olarak görüyorum” dedi. Çakır, Bakan Tüfenci’ni göreve gelir gelmez Malatya’nın sorunları ile ilgili hızlı bir çalışma içerisine de girdiğini ifade etti.
“ARTIK BİR BAKANIMIZ VAR”
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise Malatya olarak yıllardır bir hasreti gidermenin keyfini yaşadıklarını belirterek, “Bu özlemimizi gideren Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza, emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum” diye konuştu. 7 Haziran’da bir hüzün yaşadıklarını ve o gün yaşadıkları bu hüzün sayesinde bugün mutlu olduklarını belirten Şahin, “Artık bir bakanımız var. Bugüne kadar güzel hizmet aldık ama alamadığımız hizmetlerde de bugün elimiz daha güçlü. Bir ekip olarak ilimizdeki bütün sorunları çözme mutluluğunu hep birlikte inşallah yaşayacağız” şeklinde konuştu.
19 YIL SONRA MALATYA’YA BAKANLIK VERİLDİ
AK Parti MYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık da 19 yıl aradan sonra Malatya’ya bakanlık verildiğini anımsatarak, “Bu bakan bizim içimizden çıkan 15 yıldır bu partinin emeğini çeken kuruluşun itibaren görev almış. 5 yıl il başkanlığımızı yapmış mütevaziliği ile Malatya’ya yakışan duruşu ile Bülent Tüfenkci kardeşimiz oldu” ifadelerini kullandı.

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Malatya Kritik