Son Dakika
21 Şubat 2020 Cuma

Ek Puan Uygulamasının Kaldırılmasına Tepki

09 Şubat 2016 Salı, 18:16

Türk Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, 28 Şubat kararlarının yeniden hortlatıldığını belirterek, mesleki ve teknik eğitim veren okullardan mezun olan üniversite adayları için katsayı uygulamasının kaldırıldığını söyledi.
Ekrem Şenol, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, mesleki ve teknik eğitim veren orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerinin yıllardır karşılaştığı katsayı adaletsizliğinin bir kez daha gün yüzüne çıktığını belirtti. Bu yıldan itibaren mesleki ve teknik eğitim veren okullardan mezun olan öğrencilere ek puan verilmeyeceğini ifade eden Şenol, “YÖK Başkanı Yekta Saraç bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere artı ek puan uygulamasının bu yıldan itibaren kaldırıldığını söyledi. Görüyoruz ki şu an ki katsayı zulmü ile hükumetin bir zamanlar feryat ettiği 28 Şubat uygulamaları paralellik göstermektedir” diye konuştu.
Sadece önceki yıllarda mesleki ve teknik eğitim veren okullardan mezun olan öğrencilere ek puan verileceğini ifade eden Şenol, “1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 8. maddesinde eğitimde fırsat eşitliği açıkça belirtilmişken bu kanuni hak böylece meslek liseli gençlerimizin elinden alınmıştır. Mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencilerinin aldığı eğitim programları öz itibariyle mesleki program müfredatına ağırlık vermektedir. Zaten katsayının mantığı da öğrencilerin meslek lisesi müfredatını ağırlıklı almalarından ötürü ortaya çıkan boşluğu ortadan kaldırma amacındadır. Dolayısıyla bu düzenleme öğrencilerimizi mağdur ettiği kadar Türkiye’nin gelişmişlik hedefine de olumsuzluk etkiler taşıyacaktır. 28 Şubat döneminde katsayı zulmüne isyan edenler bu dönemde bu zulmü tekrar hortlatmışlardır” diye konuştu. Katsayı sorununun peşini bırakmayacaklarını vurgulayan Şenol, “İşsizlik oranının yüzde 10’u aştığı ülkemizde gençlerimizin istihdamını destekleyen mantıklı ve vizyon sahibi bir politika izlemek yerine tamamen mantık dışı uygulamalarla uğraşmak ülkemiz adına ciddi bir ayıp ve vebaldir. Katsayı adaletsizliğinde emeği olan herkesin bu vebal altında ezileceğini belirtmek isteriz. Bu vesileyle tüm eğitim çalışanlarımıza 2015-2016 eğitim öğretim yılı 2. döneminin hayırlar getirmesini temenni eder, başarılar dileriz” ifadelerini kullandı.

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Malatya Kritik