Son Dakika
09 Aralık 2023 Cumartesi

Kas kütlesi bağışıklık sistemini güçlü tutuyor

Taekwondo Milli sporcu Serkan DOĞAN Pandemi döneminde sporcu sağlığına ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

29 Ağustos 2020 Cumartesi, 17:53

Taekwondo Milli sporcu  Serkan DOĞAN , “Sporcularda beden ağırlığı, yağ kütlesi, yağsız kas kütlesi, sıvı miktarı sporcunun başarısını, performansını etkilemektedir. Özellikle kas kütlesi, hem sporcunun dayanıklılığını hem de pandemi döneminde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için son derece önem arzetmektedir. Sporcularda enerji gereksinimi, egzersizin türüne ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Her sporcunun alması gereken besin öğesi ve enerji miktarı farklıdır. Genel olarak, karbonhidrat sporcuların diyetinde önemli bir yere sahiptir. Pilav, makarna, ekmek, sebze ve kurubaklagil gibi kompleks karbonhidrat kaynakları sporcuların beslenme programında mutlaka bulunmalıdır. Karbonhidratlar kaslardaki ve karaciğer deposundaki glikojen deposunda birikir. Özellikle antrenman öncesi alınan karbonhidrat antrenman esnasındaki performansını etkilemektedir” bilgisini paylaştı.

Protein Gereksinimi Spor Türüne Göre Değişiyor

Doğan, “Protein gereksinimi, spor türüne ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Protein gereksinimi öncelikli olarak egzersiz süresince hasar gören kas proteinlerinin onarımı için kullanılır. Protein gereksinimini karşılamak için günde 1,2-1,6g/kg/gün tüketilmektedir. Başlıca protein kaynakları, yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagil, süt ürünleridir” ifadelerini kullandı.

1 Saatlik Egzersiz 1 Litre Su

Serkan Doğan, “Yaklaşık 1 saatlik egzersiz sonunda vücudumuz ortalama 1 litre su kaybetmektedir. Bu su kaybı sırasında kalbin pompaladığı kan hacminde  azalış, kaslara giden kan akışında azalış görülmektedir. Bunun önüne geçmek için antrenman öncesi 2 bardak su, antrenman sırasında her 20 dakikada bir, 100 ml kadar su içilmelidir. Antrenmandan 2 saat önce karbonhidrat, antrenmandan sonra karbonhidrat + protein alınması gerekmektedir. Örneğin, antrenman öncesi muzlu yulaf lapası; antrenman sonrası tavuklu salata tüketilebilir” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Malatya Kritik