Son Dakika
01 Ekim 2020 Perşembe

Kaysının Yüzde 80’i Dondan Zarar Gördü

20 Nisan 2015 Pazartesi, 16:43

kilic_kaysinin_yuzde_80i_donda_zarar_gorduMalatya Ziraat Odası Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, kaysının yüzde 80’in donda zara gördüğünü söyledi.
Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yapan Kılıç, “2014 Yılında olduğu gibi 30 Marta gecesi Malatya kayısı üreticisinin yaşamış olduğu kabusu bu yılda 5-6 nisan gecesi yaşadık. Malatya’mızın tek gelir kaynağı olan tarımda Malatya’mızın çiftçilerinin en büyük gelir kaynağı olan kayısımızı kesin olmamakla beraber yüz ’de 70 yüz ‘de 80 civarında bir zarar söz konusu oldu” dedi.
Kılıç şöyle devam etti:
“Şuanda henüz tam tespitleri yapılmadı. Bazı kesimlerde kayısının kısmen olduğu ancak daha kürkten çıkmadığından dolayı akıbetinin ne olduğu belli olmadığından kesin rakam veremiyoruz. Ancak rakımı 1000 rakımın altında olan yerlerde kayısımızın yüz ‘de 80’i yanmıştır. Çiftçimiz yine geçen yıl ki mağduriyetini bu yılda yaşayacaktır. Kayısının stratejik bir ürün olmasına rağmen kayısıda stratejik ürün ise olmazsa olmaz bir üründür. Bunun devlet tarafından desteklenmesi ve akademik ortamda bu konunun nasıl çözülebilir olduğu sonucuna varılması gerekmektedir. Eğer bu konuda bir çözüm bulunmayacaksa 800 bin dekar araziyi kayısı ile işgal etmenin anlamı yoktur. Buna kesin bir çözüm kesin bir karar alınarak o zaman bu ağaçları bir an önce söküp kurtulmamız lazım. çünkü her yıl aynı kabusu aynı sıkıntıyı yaşıyoruz ’dedi.
Kılıç, “Ayrıca 14 ilde fındık üreticisine bu yıl 170 liradan fındık üreticisine alan bazlı destek yapılacaktır. Biz o üretici kardeşlerimize destek yapılmasın demiyoruz fakat burada eğer onlara 170 liradan destek sağlanacaksa toplam fındık alanı 7 milyon dekar ise bu yıl alacakları para destek 1 milyar 190 milyon liradır. Eğer bizim kaysımıza bu alan bazlı destek 170 liradan ödenmiş olsa 136 trilyon lira bir para demektir. Biz burada tüm siyasi partilerdeki büyüklerimize temsilcilerimize sesleniyoruz. Gerçekten çiftçi zor durumdadır” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Malatya Kritik