Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma

Meclis’te tezkere oylaması

TBMM kabul edilen tezkereyle Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetki 1 yıl daha uzatıldı.

23 Eylül 2017 Cumartesi, 21:05

TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

19:43- TEZKERE KABUL EDİLDİ
Meclis’te yapılan konuşmaların ardından yapılan oylamayla tezkere kabul eidldi.

Tezkereyle, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yapılması için hükümete verilen yetki 1 yıl daha uzatıldı.

“REFERANDUMUN SONUÇLARI…”
Hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin açıklamaları: “TBMM’nin hükümetimize vermiş olduğu yetkiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Operasyonu’yla Türkiye’nin güneyinde oluşturulmak istenen, terör örgütü kontrolündeki siyasi yapılaşmanın kalbine, çıkarılamayacak bir hançer saplanmıştır. Güvenliğimizi tehdit eden bu riskler halen aktiftir ve bu tezkere ile talep edilen yetkilere ihtiyaç vardır.

Bu referandum kararı ve uygulaması, zincirleme reaksiyonlara yol açabilecek, böyle bir sorumsuz adım bölgede önü alınamaz bir yangına neden olabilecektir. Zaten şu anda Suriye’de küresel güçler arasında zaman zaman çok tehlikeli yakınlaşmaların olduğunu biliyor ve görüyoruz. Böyle bir çalışma, böyle bir referandumdan sonra bu tehlike, çok daha görülür ve yakın hale gelebilecektir.

“BİR GECE ANSIZIN…”
MHP adına  konuşan Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Biz bu tezkereyle (Irak ve Suriye tezkeresi) bir gece ansızın görünebileceğimiz hususunda şaka yapmadığımızı, oyun oynamadığımızı, Türkiye’nin bekası için her şeyi göze alabileceğimizi kesin bir şekilde söylüyoruz.” dedi.

“Yaşananlar gösteriyor ki Ortadoğu’da kendi göbeğimizi kendi elimizle kesmemiz gerekecek.” ifadesini kullanan Akçay, “Sevr hayalini gerçekleştirmek isteyenler Irak’ın kuzeyinde peşmerge başı Barzani ile yüz yıllık oyunu yeniden sahnelemektedir. Bu aslında yüz yıllık bir hesaplaşmadır. Bu tezkerenin en önemli yanı da budur.”değerlendirmesinde bulundu.

Bu tezkerenin, Türkiye’nin sadece güney sınırlarındaki tehlikeye değil, Türkiye düşmanı bütün güçlere karşı yüksek sesle bir karşı duruş olacağını belirten Akçay, “Gayrimeşru ve kabul edilemez bu korsan referandum iş işten geçmeden iptal edilmelidir.” diye konuştu.

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Malatya Kritik