Son Dakika
19 Ekim 2021 Salı

Video çekebilen lens geliyor

Sony, son dönemlerde peş peşe açıkladığı zararlara rağmen hala teknolojik atılımlar yapmaya devam ediyor.

05 Haziran 2017 Pazartesi, 19:15

Lens gibi göze takılabilecek olan kameranın patentini alan firma, kişilerin cihazı göz hareketleriyle kontrol etmesine olanak sağlayacak.

Uzun bir süredir Google ve Sony arasında ‘akıllı lens’ patent savaşı sürüyordu. Bu yarışta ufak bir detay yüzünden Google ve Sony karşı karşıya gelmişti.

Google akıllı lenslerin patentine 2014 yılından beri sahipti fakat fotoğraf çekme özelliğinin patenti Google’ye ait değildi. Fotoğraf makineleri üreten bir marka olan Sony’nin patentini aldığı akıllı kontakt lensin fotoğraf çekmesinin yanında görüntü sensörü, mikro işlemci ve yerleşik depolama alanının da olduğu belirtildi.

Üstelik bu akıllı lensler wireless kablosuz ağına da bağlanarak internete erişim sağlayabilecek.

KAMERAYA, GÖZ HAREKETLERİYLE KOMUT VERİLECEK
Ontrava’da yer alan habere göre, göz hareketleriyle kamerayı açıp kapayabilecek, video kayıt edip izleyebilecek; hatta ileri veya geri sarabileceğiz. Japon mühendisler ve bilim insanlarının ortak çalışması sonucu ortaya çıkan bu ürün kablosuz iletişimi sayesinde görüntüleri farklı bir aygıtta depolanmasına da izin verecek.

‘ÖZEL HAYATI VE GÜVENLİĞİ ORTADAN KALDIRACAK’ ELEŞTİRİSİ
Özel hayatı ve güvenliği tamamen ortadan kaldıracak olan cihaz, bu yönüyle büyük eleştiri alsa da bu alanda ilk çalışma yapan firma Sony değil. Geçtiğimiz aylarda Samsung da kendi telefonlarıyla birlikte çalışacak bir lens patenti başvurusu yapmıştı.

Çıkış tarihi, fiyatı ve kullanım alanları hakkında resmi bir açıklama yapmayan Sony‘in teknoloji sahasından çekilmediğini hatta yeni atılımlar yaparak alanı terk etmek istemediğini görüyoruz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Malatya Kritik