Son Dakika
26 Nisan 2019 Cuma

Yeşilyurt, Mahallelerde Meydan İftarı Düzenliyor

08 Haziran 2016 Çarşamba, 18:12

Yeşilyurt Belediyesi ilk meydan iftarı organizasyonunu Melekbaba Mahallesi’ndeki Özgürtepe ile Merkez Camide Kuran’ı Kerim eğitimi gören ve ilk kez oruç tutan çocuklar için düzenledi.
Melekbaba Mahallesi Metin Emiroğlu Anadolu Lisesi’nin bahçesinde tertip edilen iftar programına AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, belediye başkan yardımcıları, Yeşil Yurt İnşaat Genel Müdürü Selahaddin Üzmez, Mahalle Muhtarı Ali Demir, mahalle sakinleri, Özgürtepe ve Merkez Cami’de Kuran-ı Kerim eğitimi gören ve çoğunluğu ilk kez oruç tutan çocuklar katıldı. İftar öncesi gerçekleştirilen program Özgürtepe Cami’de Kuran-ı Kerim kursu eğitimi gören öğrenciler tarafından seslendirilen ilahiler ve Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Diriliş İlahi Grubu tarafından okunan ilahiler ve Yeşilyurt Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelenen Nasrettin Hoca, Karagöz-Hacivat, Tuzsuz Deli Bekir oyunları ile ilk kez oruç tutan çocuklar keyifli vakit geçirdi. Melekbaba Mahallesi Özgürtepe Cami İmamı Bilal Çelik, Ramazan ayı ve orucun önemi üzerine iftara katılanlara bilgiler verdi. İftara katılan mahalle sakinleri ve çocukların Ramazan ayını tebrik eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza etsin, daha nice Ramazan aylarını bize nasip etsin” şeklinde konuştu.
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise hayırlı Ramazanlar temennisinde bulundu. Şahin, “Öncelikle küçük yaşlarda oruçla tanışan, geleceğimizin teminatı değerli evlatlarımızın gözlerinden öpüyorum, tebrik ediyorum. İslami bir çizgide, orucun anlamını ve önemini bilen bir hayat sürmeyi Rabbim tüm çocuklarımıza nasip etsin. Çocuklarımızı oruç tutmaya teşvik eden başta anne ve babaları ile yakınlarına şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda İslam coğrafyalarında yaşanan acılardan bahseden Şahin, “Çok güzel bir dinin mensuplarıyız. Orucun tutulmasındaki asıl amaç, hemen yanı başımızda ki Suriye, Mısır, Çeçenistan, Afganistan ve dünyanın değişik bölgelerinde İslam ümmetinin çekmiş olduğu sıkıntılarda ve hangi şartlarda hayatlarını idame ettiriyorlar, bunun bilinci içerisinde olabilmektir. İstanbul’da 7 polisimiz ve 5 sivil vatandaşımız menfur bir bombalı saldırıda şahadet şerbetlerini içtiler. Hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör olaylarını 30 yıldır ülkemizde sürdürmeye çalışan, hain, eli kanlı, vahşi terör örgütünü şiddetle lanetliyoruz. Allah bunları bildiği gibi yapsın, neye müstahaklarsa onunla karşılaşsınlar. Ülkemizi karıştırmaya çalışan yerli işbirlikçiler eğer olmaz ise inanın ülkemiz şu anda bütün bölgelerimiz, illerimiz ve ilçelerimiz aynen Melekbaba Mahallesi’nde kardeşlik ortamını yaşayacaktı. Ama eminim yakın bir tarihte bu terör örgütünün sonu gelecek, yaptıkları hainliklerin karşılığını er ya da geç bulacaklar. Terör operasyonlarının sürdüğü bölgelerimizde inşallah çok yakında huzur ortamına kavuşacaktır” diye konuştu.
ÇOCUKLARA HEDİYE DAĞITILDI
İftar vaktinin gelmesiyle birlikte kendileri için hazırlanan masalarda yerlerini alan çocuklar, okunan ezan ve dualarla birlikte ilk kez oruç açtı. İftar programında büyük bir heyecan yaşayan çocuklara Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlanan hediye paketleri ve oyuncaklar dağıtıldı.

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Malatya Kritik